انبر دست تاپ تول

انبردست ابزار دستی است که برای نگهداری اشیاء به طور قاطع استفاده می شود. آنها همچنین برای خم کردن و فشرده سازی طیف وسیعی از مواد مفید هستند. به طور کلی، انبردستها شامل یک دسته از اهرم های درجه اول فلزی هستند که در یک محوری قرار دارند که نزدیک به یک انتهای اهرم قرار می گیرند، فک های کوتاه را در یک طرف تکیه گاه ایجاد می کنند و از طرف دیگر طول می کشد. این ترتیب یک مزیت مکانیکی را ایجاد می کند، که باعث می شود نیروی دست دست به تقویت و متمرکز بر یک جسم با دقت برسد. فک ها نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرد برای دستکاری اشیاء کوچک و یا غول پیکر که با انگشتان دستکاری می شوند.

طراحی اولیه انبردست از زمان ریشه خود، یا جفت دستگیره، تشکیل شده است.

مواد مورد استفاده برای تولید انبردست ها عمدتا از آلیاژهای فولادی با افزودنی هایی مانند وانادیم یا کروم تشکیل شده اند که برای افزایش قدرت و جلوگیری از خوردگی می باشند. دستگیره ها معمولا عایق هستند و علاوه بر این در برابر شوک الکتریکی محافظت می شوند. فک ها به شکل و اندازه بسیار متنوع هستند.

تحقیقات زیادی برای بهبود طراحی انبردست انجام شده است تا آنها را در شرایط بسیار سخت آسانتر کند.  همانطور که برای تمام ابزارهای دستی درست است، انبردست ها برای افزایش کارایی دست انسان ساخته می شوند.

منشا انبردست در اروپا به حدود هزار سال قبل از مسیح می رسد، یعنی زمانی که مردم شروع به ساخت آهن کردند. انبردست باعث شد که آهن را قرمز داغ بگیرد و آن را در هنگام جعل کردن نگه دارد. شکل استفاده از انبردست های جعلی پس از آن به سختی تغییر کرده است.

تعدادی از انواع انبردست با گسترش صنایع دستی و سپس صنعتی شدن رشد کرد. در حال حاضر حدود 100 نوع مختلف انبردست معمول استفاده می شود. تعدادی از نسخه های ویژه برای برنامه های بسیار خاص به طور مداوم در حال رشد است.
در آلمان تنها در هر ماه بیش از 1 میلیون انبردست تولید می شود و حدود 50 درصد آن صادر می شود. شایع ترین نوع انبردستها برش جانبی، انبردست ترکیبی و انبردست پمپ آب است.

یک جفت انبردست از سه بخش تشکیل شده است:

    جفت دستگیره که توسط انبردست در دست گرفته می شود:جفت دستگیره باید مطابق با معیارهای ارگونومیک طراحی شود، به طوری که انبردستها به راحتی و راحت در دست نگه داشته شوند.
    مشترک، این نقطه محوری انبردست است: مفصل باید بدون حرکت به طور مساوی حرکت کند تا بتوان انعطاف پذیر را با یک دست به راحتی باز و بسته کرد.
    لبه برش: دو لبه برش باید دقیق و دقیق باشند تا بتوانند سیم را برش دهند.