آچار

آچارها برای بستن یک اتصال که شامل پیچ و مهره است به کار می‌روند. در برخی از نقاط دنیا آچارها به مهره گشا نیز معروف هستند. آنها از آلیاژهای کروم – وانادیوم ساخته می‌شوند. آبکاری با کروم به جلوگیری از زنگ زدگی آچار کمک می‌کند. حق ثبت اختراع اولین آچار به سولیمون مریک تعلق دارد که آن را در سال 1853 ابداع کرد. انواع زیادی از آچارها وجود دارند که انسان عادی در زندگی روزمره‌ی خود برای اهداف مختلف به آنها نیاز پیدا می‌کند.

آچارها بخش مهمی از جعبه ابزار را تشکیل می‌دهند. به غیر از آنهایی که معمولاً در خانه‌هایمان یافت می‌شوند انواع مختلفی از آچارها وجود دارند که کاربرد ویژه‌ی خود را دارند. برخی از آچارها مثل آچار لوله‌ی آتش نشانی برای مصرف خاصی به کار می‌روند. در حالی که آچارهای دیگر مثل آچار یک سر تخت و یک سر رینگی و یا آچار فرانسه می‌توانند برای مصارف مختلف به کار روند.

ترکمتر یا گشتاور سنج

به منظور اندازه گیری گشتاور سیستم‎های دواری شکل  یا گردنده از قبیل موتور، گیربکس یا حتی بطری نوشابه و در کل برای مواردی که اندازه گیری نیروی وارد بر محور جسم دوار نیاز است… ادامه مطلب…

سیم چین

سیم چین یا قیچی سیم بر وسیله‌ای مکانیکی است که به منظور قطع کردن و بریدن سیم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 بازوهای برنده تیغه و V شکل قیچی‌های سیم بر چون از دسته خیلی کوچکتر هستند، میزان قدرت برندگی این نوع قیچی ها را  دو چندان کرده اند.

سیم‌چین وسیله‌ای  کانیکی است که بیشتر در الکترونیک و برق کاربرد دارد. 

از آن برای بریدن و لخت کردن سیم استفاده می‌شود در الکترونیک برای بریدن پایه‌های اضافی قطعات الکترونیکی بعد از لحیم کاری از سیم چین‌های ظریفی به نام سیم چین مینیاتوری استفاده می‌شود.

هرچند ممکن است  از سیم‌چین برای لخت کردن سیم هم استفاده شود،  اما از آنجایی که ممکن است سیم را زخمی کند باید از اینکار تا حد ممکن اجتناب کرد و برای لخت کردن سیم از سیم‌ لخت‌کن استفاده نمود.

سیم‌چین‌ها معمولا در دو نوع ساخته می‌شوند، سیم‌چین‌هایی که از پهلو سیم را قطع می‌کنند و سیم‌چین‌هایی که به وسیلهٔ نوکشان سیم را قطع می‌کنند.

قیچی سیم بر

سیم چین چیست؟

قیچی سیم‌بر یا سیم‌چین وسیله‌ای مکانیکی است که به منظور قطع کردن، بریدن و لخت کردن سیم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیم چین چه کاربردی دارد؟

سیم چین یکی از انبرآلات در شاخه ابزار دستی می باشد.از سیم چین در برق کاری و کارهای الکتریکی نیز استفاده می شود. علت استفاده از سیم چین برای بریدن سیم ها این است که چون تیغه های سیم چین از دسته کوچک تر هستند،قدرت برندگی این نوع از انبرآلات بالا می باشد.نوعی از سیم چین ها به نام سیم چین های مینیاتوری هستند که ظریف تر از مدل های معمول می باشند و برای بریدن پایه های اضافی قطعات الکترونیکی بعد از لحیم کاری در الکترونیک کاربرد دارند.نوع دیگری از سیم چین ها هستند که کمی تخصصی تر هستند سیم چین کله گاوی نوعی از سیم چین می باشد که دارای تیغه پهن تری نسبت به مدل های معمولی دارد و به مین دلیل قدرت بالای برای بریدن کابل دارد.

سیم‌چین‌ها معمولا در دو نوع ساخته می‌شوند، سیم‌چین‌هایی که از پهلو سیم را قطع می‌کنند و سیم‌چین‌هایی که به وسیلهٔ نوکشان سیم را قطع می‌کنند.

نکات مهم در انتخاب سیم چینها:
1)محل تقاطع دو انبر باید حتماً نرم و مستحکم باشد . سفت بودن محل اتصال باعث سفت شدن انبر و غیر قابل استفاده شدن آن میشود.
2) هنگام خرید به تیغه برنده انبر به دقت نگاه کنید . در صورتی که زدگی بر روی آن مشاهده کردید از خرید آن اجتناب نمایید.
3) این ابزار نیز مانند خیلی از ابزارهای دیگر دارای دسته است . لذا از نظر پلیسه و نوع جنس دسته حتماً آنها را بررسی دقیق نمایید.
4) ترجیحاً سیم چین هایی را انتخاب نمایید که دارای دسته عایق دار باشند . در غیر این صورت ابزار شما با قند شکن هیچ تفاوتی نخواهد داشت!!
5) هنگام کار با سیم چین مطلع باشید که سیم چین های عایق دار معمولی تنها قابلیت تحمل ولتاژ تا حد 220 ولت را دارند . در صورت نیاز به کار با ولتاژهای بالاتر از نوع دیگر آن باید استفاده نمایید.
6) در انبرهایی مثل کلاغی ، شلاقی و انبردست و حتی دم باریک به کیفیت Grip آنها خیلی توجه نمایید.

سیم چین

پیچ گوشتی

پیچ‌گوشتی یا پیچ گشتی  وسیله‌ای است که با استفاده از خاصیت اهرمی در باز و بسته کردن انواع پیچ کاربرد دارد

از انداره‌های مختلف این وسیله، بسته به محل و نوع پیچ استفاده می‌شود.

پیچ گوشتی دستی از دو قسمت اصلی: دسته و میله منتهی به نوک تشکیل می‌شود.

در پیچ گوشتی‌های دستی، دسته معمولاً به شکل و اندازه‌ای است که به راحتی در دست جای گیرد. نوک پیچ گوشتی در انواع مختلف از قبیل تخت یا پهن (دو سو)، چهار سو، شش سو، مربعی و… وجود دارد.

نوع برقی آن به پیچ گوشتی برقی شهرت دارد که سرهای این پیچ گوشتی را می‌توان تعویض نمود و کاربری آن را افزایش داد.

پیچ گوشتی 1

پیچ گوشتی ابزاری است از خانواده ابزار آلات دستی که با استفاده از خاصیت گشتاوری و اهرمی در باز و بسته کردن پیچ ها به کار برده می شود . به عبارت دیگر می بایست برای شل و سفت و یا پیچاندن پیچ ها از پیچ گوشتی استفاده کرد به واسطه ی استفاده از پیچ گوشتی ها و نوع عملکرد آنها نیروی کمتری برای باز و بسته کردن پیچ ها به کار برده می شود . یک پیچ گوشتی معمولی دارای یک دسته و یک شفت و یک نوک است.شفت معمولا از فولاد سخت ساخته شده است که مقاومت در برابر خم شدن یا چرخاندن است و دستگیره ها معمولا چوب، فلز یا پلاستیک هستند.

یک پیچ گوشتی توسط نوک آن طبقه بندی می شود. از انواع پیچ گوشتی ها می توان به چهارسو، دوسو ، ستاره ای، خورشیدی و سه پر اشاره کرد .
عملکرد پیچ گوشتی ها به این صورت است که نوک آن در سر پیچ قرار میگیرد و با شیار های آن چفت می شود که این حالت باعث به وجود آمدن حالت اهرمی و باعث باز و بسته شدن سخت ترین پیچ ها خواهد شد .
نکته ی مهمی که باید به آن توجه کرد سر پیچ گوشتی می باشد که باید با شیار پیچ مورد نظر مطابق باشد به این صورت که هر چقدر شیار پیچ، تنگ تر باشد، سر انواع ابزار پیچ گوشتی نیز باید ظریف‎ تر باشد تا در شیار قرار بگیرد .
نحوه کار با پیچ گوشتی :
– ابتدا باید پیچ را در محل مورد نظر قرار داده و به شکل مستقیم نگه دارید.
– پیچ گوشتی مناسب با پیچ را انتخاب و با دست دیگر بردارید.
– سر پیچ گوشتی باید منطبق با شیارهای پیچ باشد تا از جای خود حرکت نکند و در حین پیچاندن در نرود.
– با چرخاندن انواع ابزار پیچ گوشتی از سمت چپ پیچ به داخل فرو برید و تا زمان محکم و ثابت شدن پیچ به سمت عقربه‎ها‎ی ساعت، بچرخانید.
– در صورتی که بخواهید پیچ را خارج نمایید، باید پیچ گوشتی در جهت خلاف عقربه ‎ها‎ی ساعت حرکت نماید.

پیچ گوشتی

چکش

چَکُّش ابزاری است که غالباً برای وارد کردن ضربه به کار می‌رود.

معمول‌ترین کاربرد چکش برای ضربه زدن به میخ، جا انداختن قطعات در ماشین‌ها و شکستن اشیا می‌باشد. هر چکش برای کار خاصی طراحی و ساخته می‌شود، بنابراین چکش‌ها را به انواع مختلف می‌توان یافت، اما همه آن‌ها بطور کلی دارای یک دسته و یک وزنه در سر آن دسته می‌باشند، و اغلب وزن چکش در همان وزنه سر دسته قرار دارد.

اگرچه اکثر چکش‌ها طوری ساخته شده‌اند که با دست باید آن‌ها را بکار گرفت ولی بعضی از انواع چکش‌ها با کمک نیروی ماشین قابل استفاده می‌باشند و احتیاج به نیروی بسیار زیادی می‌باشد.

چکش یکی از ابتدائی‌ترین ابزارهای اکثر حرفه‌های می‌باشد. ضمناً از چکش به عنوان یک سلاح نیز می‌توان استفاده کرد.

قدمت چکش در تاریخ بشر بسیار طولانی است، بطوری که اکثراً آنرا جزو اولین ابزارهای ساخته دست بشر می‌دانند.

چکش 2

چکش ها

چکش ابزار یا وسیله ای است که به شی ضربه وارد می کند. چکش ها ابزار دستی هستند که برای اشیاء فلزی و سخت استفاده می شود. چکش ها با توجه به هدف کاری که انجام می دهند شکل، اندازه و ساختار متفاوتی خواهند داشت.

گروهی از چکش ها  دارای سر آهنی هستند که در خطوط صافکاری، قطعه‌سازی، اتاق‌سازی جلو و عقب استفاده می‌گردند و گروهی دارای سر لاستیکی هستند که در خطوط مونتاژ جهت بالانس کردن درب ماشین و جا انداختن قطعه در محل مورد نظر استفاده می‌شوند.

چکش یکی از ابزارهای اصلی در بسیاری از کار ها است. انواع چکش های قدرتی شامل چکش های بخار و چکش های سفر است که اغلب برای کار های سنگین تر مورد استفاده قرار می گیرید.

چکش، ابزاری است که برای ضربه های پی در پی  طراحی شده است.  چکش های دستی شامل یک دسته و سر قابل ملاحظه ای است، که سر اغلب از یک فلز با یک سوراخ در مرکز برای دریافت یک دسته چوبی ساخته شده است.

به طور کلی اصول زیر در استفاده از چکش ها باید رعایت گردد:

ـ برای حفاظت چشمها بایستی از عینک بغل حفاظ‌دار استفاده شود.

ـ همیشه چکش مورد نظر بایستی اندازه و وزنش با شغل تناسب داشته باشد.

ـ هرگز از یک چکش برای ضربه زدن و کوبیدن چکش دیگر استفاده نشود.

ـ در هنگام عمل چکش‌زنی بایستی چکش به‌ طور عمودی پایین آورده شود و به صفحه مورد نظر برخورد نماید.

ـ هیچگاه دسته چکشها رنگ نگردد و همواره چکش‌ها به طور روزانه بازدید گردند.

ـ تعویض و اصلاح چکشهایی که دارای تورفتگی، شکستگی یا پوسیدگی شدید هستند.

فلسفه چکش از ساخت تا به امروز

چکش وسیله ای است که برای وارد کردن ضربات محکم و پی در پی به اشیا ساخته شده است و در اشکال و اندازه ای متنوع وجود دارد. ادامه مطلب…

چکش

انبردست

انبردست ابزار دستی است که برای نگهداری اشیاء به طور قاطع استفاده می شود. آنها همچنین برای خم کردن و فشرده سازی طیف وسیعی از مواد مفید هستند. به طور کلی، انبردستها شامل یک دسته از اهرم های درجه اول فلزی هستند که در یک محوری قرار دارند که نزدیک به یک انتهای اهرم قرار می گیرند، فک های کوتاه را در یک طرف تکیه گاه ایجاد می کنند و از طرف دیگر طول می کشد. این ترتیب یک مزیت مکانیکی را ایجاد می کند، که باعث می شود نیروی دست دست به تقویت و متمرکز بر یک جسم با دقت برسد.ادامه مطلب…

انبردست

ابزار دستی

ابزار دستی

به وسیله ای  که برای تغییر مواد خام به کار گرفته می شود، ابزار می گویند. در بسیاری از حرفه ها کار با ابزار دستی انجام می شود که نیروی محرک آنها برای جابجایی، تغییر شکل یا جور کردن مواد، دست کارگر است. چنین ابزار هایی را می توان ابزار های دستی خواند.

اینگونه وسایل در همه جا از منازل تا اداره‌ ها یافت می‌شود. از آنجائی که این ابزار زیاد  مورد استفاده قرار می‌گیرد، آسیب‌های ناشی از آنها نیز بسیار است و دلیل اینکه  وسایل ساده‌ای می‌باشند تصور بر این است که کار با آنها خطری ندارد.
عنوان ابزار دستی شامل آچارها، دیلم، برانکارد، اره،چکش،پیچ گوشتی، سر پیچ گوشتی و… می باشد.

کارگران هنگام کار با ابزار دستی باید از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده کنند.
طراحی کارآمد ابزار ها مستلزم بکار گیری توصیه های مختلف و بی شماری در زمینه مسائل علمی و فنی است . ارتباط بسیار نزدیک انسان و ابزار دستی ، مستقیما” بر روی ایمنی و بهداشت شغلی اثر می کند .

ابزار دستی

ابزار آلات بادی چیست ؟

ابزار آلات بادی چیست ؟
ابزار آلات بادی  از جمله ابزار های رایج و مورد استفاده در صنعت های مختلف هستند اصول کار این نوع ابزار ها بر مبنای ورود گاز و تبدیل آن به نیروی محرک مکانیکی می باشد ادامه مطلب…

ابزار بادی